Általános
Légtisztítás és párásítás 1. – A szmog

Már a szmog angol eredetű neve sem úgy hangzik, mintha bármi jót jelentene, de ha lefordítjuk magyarra – füstköd – nyilvánvalóvá válik, hogy nem egy olyan dologról van szó, amit szívesen a tüdőnkbe juttatnánk.
Pedig ha városokban vagy környékükön lakik, pontosan ezt teszi, jellemzően évente két különböző időszakban is. Magyarországon a szmog mindkét típusa rendszeresen elő szokott fordulni, ha nem is kifejezetten gyakran. A Pekingiek például sokkal rosszabb helyzetben vannak nálunk, ott szinte egész évben jellemző a szmog.
Mikor alakul ki a szmog?
Két változat van: az egyik a Londoni típusú szmog. Ennek 4 feltétele van:
- szélcsendes időjárás
- -3 és +5 fok közötti hőmérséklet
- magas légnyomás
- magas légszennyezettség
Az őszi és a téli hajnalokon jellemző. Kén-dioxid, szén-monoxid, korom és por alkotják.
A másik típus a Los Angeles-i típusú szmog. Kialakulásának feltételei:
- magas UV sugárzás
- szélcsendes időjárás
- közlekedés által kibocsátott káros anyagok jelenléte
Ez a fajta füstköd tipikusan nyáron, napsütéses időben alakul ki.
Mindkét változat fokozhatja az asztma kialakulásának veszélyét és súlyosbíthatja a meglévő betegség tüneteit, szív és tüdőpanaszokat okozhat.
Mit tehet, ha túl magas a légszennyezettség?
A szellőztetés hiánya napokig a város felett időző füstköd esetén nem megoldás, kivéve persze, ha szívesen megfulladna. Nagyobb városokban, forgalmas utak mentén, vagy olyan völgyekben élőknek, ahol gyakran megszorul a levegő, érdemes otthon légtisztítót, légmosót üzemeltetni, és magas légszennyezettség értékek, szmogriadó esetén a lehető legkevesebb időt házon kívül tölteni.
Ha nemcsak piszkos a levegő, hanem száraz is, egy légmosó vagy légtisztító-párásító kombinált készülékkel a kinti körülményektől és időjárástól függetlenül jó levegőt lehet teremteni otthon.
Nem szeretnék szmogot, lássuk azokat a légtisztítókat!